System Silicol Fresh przeznaczony jest do wykonywania nowych betonowych posadzek przemysłowych. System składa się z co najmniej 2 produktów marki Silicol System oraz programu mycia posadzki.
Impregnacja podstawowa:
Jego głównym składnikiem jest impregnacja nowej posadzki zaraz po zatarciu preparatem krzemianowym Silicol Fresh Concrete, który wzmacnia, utwardza i doszczelnia powierzchnię posadzki. Po impregnacji wzmacniającej myjemy powierzchnię posadzki i pozostawiamy do wyschnięcia.
Następnie impregnujemy posadzkę materiałem powłokowym, aby ograniczyć odparowanie wilgoci z betonu i ograniczyć powstanie mikrorys skurczowych. Lata doświadczeń pokazały nam, że samo „krzemianowanie” betonu może w początkowej fazie dojrzewania betonu nie być wystarczające dla zachowania odpowiedniej pielęgnacji płyty betonowej. Dlatego zalecamy impregnację żywicami akrylowymi w wersji rozpuszczalnikowej lub wodnej.
Tak zaimpregnowaną posadzkę pozostawiamy do momentu nacięcia szczelin dylatacyjnych, które powinno nastąpić do 48 godzin od zatarcia posadzki. Po nacięciu dylatacji myjemy posadzkę i przykrywamy ją folią i zostawiamy w pielęgnacji przez okres minimum 2 tygodni (choć im dłużej posadzka się pielęgnuje tym lepiej).
Po odsłonięciu folii dajemy posadzce podeschnąć. Zwykle jest to okres około 2 tygodni (zależy od warunków otoczenia). Kiedy posadzka podeschnie i zaczyna się robić jasno szara, można przystąpić do ostatniej impregnacji.
Zalecamy szczególną ostrożność w ciągu pierwszych 28 dni funkcjonowania betonowej posadzki przemysłowej, gdyż w tym okresie jest ona najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Im więcej uwagi poświęcimy jej na początku, tym lepsza będzie jakość powierzchni. Wskazany jest również brak pośpiechu – nie prowadzenie innych prac na posadzce przez pierwsze 28 dni, nawet jeśli jest przykryta folią. Choć niestety zbyt często słyszymy to pytanie: jak szybko po zatarciu można wejść na posadzkę?
Impregnacja hydrofobizująca:
Dla posadzek, które użytkowane będą w środowisku mokrym (myjnie, pralnie, pieczarkarnie) oraz w chłodniach, mroźniach, a także w środowisku olejowym: warsztatach samochodowych i mechanicznych, proponujemy impregnację preparatem hydrofobizującym Silicol Concrete Repel, który po nałożeniu na powierzchnię posadzki zmniejsza jej powinowactwo do wody i olejów.
Impregnat ten nie tworzy powłoki/widocznego filmu, a powleka mikropory na powierzchni posadzki sprawiając, że zarówno woda jak i oleje nie mają dużej łatwości wnikania. Nie oznacza to jednak, że uzyskamy posadzkę odporną na wodę i oleje. Po prostu wydłużamy czas, w którym te ciecze wnikają w beton, czyli jako właściciel czy użytkownik posadzki mamy dłuższy czas reakcji, aby podnieść zabrudzenie z posadzki. Właściciele firm, którzy mają już zaolejone posadzki wiedzą, jak trudno usunąć brud i plamy z betonu. Nie dość, że taka posadzka się szybciej degraduje, to jeszcze niezbyt estetycznie wygląda.
Impregnacja zabezpieczająca:
Dla posadzek, które nie będą narażone na działanie olejów i wody, ale będą narażone na średnie i duże obciążenie ruchem pieszym, ruchem wózków, tarcie czy uderzenia proponujemy impregnację zabezpieczającą preparatem Silicol Concrete Guard, który tworzy transparentną, cieniutką, ale wytrzymałą powłokę, która doszczelnia powierzchnię posadzki i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Po co te dodatkowe impregnacje skoro mam preparat krzemianowy?
Preparaty krzemianowe dają podwyższone walory użytkowe w czasie. Reakcja chemiczna, która powoduje wypełnienie porów betonu, związanie wolnych cząstek powstałych w reakcji hydratacji cementu, doszczelnienie posadzki zachodzi stopniowo – może potrwać od 6 do 12 miesięcy.
Właśnie w tym okresie posadzka jest najbardziej podatna na uszkodzenie, ponieważ jest najsłabsza. Pełną wytrzymałość na ściskanie posadzka betonowa powinna uzyskać już po 28 dniach od zatarcia. A jednak, ze względu na różne warunki na budowie proces ten może się wydłużyć. Natomiast odporność posadzki na ścieranie i jej nasiąkliwość jest mocno uzależniona od jej gęstości, dlatego oprócz impregnacji inicjalnej (na początku) warto wykonać impregnacje uzupełniające wtedy, gdy posadzka jest na nie gotowa (pory betonu mają znacznie mniejszą ilość wilgoci, ponieważ woda odparowała w procesie wysychania i posadzka jest gotowa na przyjęcie nowych związków chemicznych, które poprawią jej właściwości).
Preparaty krzemianowe poprawiają właściwości posadzek betonowych, ale nie rozwiązują wszystkich problemów. Wiele z niech pomagają rozwiązać dodatkowe impregnacje. Nawet przy wykonaniu kilku zabiegów Inwestor otrzymuje posadzkę o podwyższonych parametrach, w cenie znacznie niższej od zabezpieczenia powierzchni solidną posadzką żywiczną w systemie rozlewanym.
Pamiętajmy, że posadzki betonowe wdarły się szturmem do naszych hal, magazynów, sal sprzedaży bo technologia pozwala obrobić beton w ten sposób, że jego wierzchnia warstwa nadaje się do użytkowania jako posadzka, czas instalacji jest najkrótszy z możliwych (brak czasu wysychania płyty betonowej dla warstwy wierzchniej) i cena takiej posadzki jest niezwykle przystępna.
Kiedyś płyta betonowa była tylko podkładem, na wierzchu zawsze lądowało ostateczne wykończenie – płytki terazzo, posadzka lastryko, płytki pvc, wykładzina przemysłowa czy żywica. Impregnacje: podstawowa, hydrofobizującą czy wzmacniająca mają za zadanie poprawić walory użytkowe betonu i wydłużyć okres jego eksploatacji za część kwoty, którą trzeba wydać na posadzkę żywiczną, ale nawet zaimpregnowana posadzka betonowa nigdy nie będzie miała wszystkich właściwości żywic.
Masz pytania, szukasz rozwiązania dla twojej posadzki przemysłowej? Zadzwoń +48 793 555 616 lub skontaktuj się z naszym doradcą technicznym za pomocą poniższego formularza: