Silicol Fresh – nowe posadzki przemysłowe

Chemia do posadzek, narzędzia diamentowe do betonu - silicolsystem.pl > Silicol Fresh – nowe posadzki przemysłowe

impregnacja krzemianowa nowych betonowych posadzek przemysłowych

Silicol Fresh – nowe betonowe posadzki przemysłowe

System Silicol Fresh przeznaczony jest do wykonywania nowych betonowych posadzek przemysłowych. System składa się z 2 produktów marki Silicol System oraz programu mycia posadzki.

Podstawowa impregnacja posadzki przemysłowej

Jego głównym składnikiem jest impregnacja nowej posadzki zaraz po zatarciu preparatem krzemianowym Silicol Fresh Concrete, który wzmacnia, utwardza i doszczelnia powierzchnię posadzki. Po impregnacji wzmacniającej myjemy powierzchnię posadzki i pozostawiamy do wyschnięcia.

Czy trzeba używać dodatkowego preparatu do pielęgnacji betonu?

Tak, po impregnacji krzemianowej impregnujemy posadzkę materiałem powłokowym, aby ograniczyć odparowanie wilgoci z betonu i ograniczyć powstanie mikrorys skurczowych. Lata doświadczeń pokazały nam, że samo „krzemianowanie” betonu może w początkowej fazie dojrzewania betonu nie być wystarczające dla zachowania odpowiedniej pielęgnacji płyty betonowej. Dlatego zalecamy impregnację żywicami akrylowymi w wersji rozpuszczalnikowej lub wodnej.

Tak zaimpregnowaną posadzkę pozostawiamy do momentu nacięcia szczelin dylatacyjnych, które powinno nastąpić do 48 godzin od zatarcia posadzki. Po nacięciu dylatacji myjemy posadzkę i przykrywamy ją folią i zostawiamy w pielęgnacji przez okres minimum 2 tygodni (choć im dłużej posadzka się pielęgnuje tym lepiej).

Po odsłonięciu folii dajemy posadzce podeschnąć. Zwykle jest to okres około 2 tygodni (zależy od warunków otoczenia). Kiedy posadzka podeschnie i zaczyna się robić jasno szara, można przystąpić do ostatniej impregnacji. Te wszystkie wysiłki w przyszłości się opłacą.

Zalecamy szczególną ostrożność w ciągu pierwszych 28 dni funkcjonowania betonowej posadzki przemysłowej, gdyż w tym okresie jest ona najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Im więcej uwagi poświęcimy jej na początku, tym lepsza będzie jakość powierzchni. Wskazany jest również brak pośpiechu – nie prowadzenie innych prac na posadzce przez pierwsze 28 dni, nawet jeśli jest przykryta folią. Choć niestety zbyt często słyszymy to pytanie: jak szybko po zatarciu można wejść na posadzkę?

Impregnacja zabezpieczająca posadzkę betonową

Dla posadzek, które nie będą narażone na działanie olejów i wody, ale będą narażone na średnie i duże obciążenie ruchem pieszym, ruchem wózków, tarcie czy uderzenia proponujemy impregnację zabezpieczającą preparatem Silicol Concrete Guard, który tworzy transparentną, cieniutką, ale wytrzymałą powłokę, która doszczelnia powierzchnię posadzki i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Po co ta dodatkowa impregnacje skoro mam preparat krzemianowy?

Preparaty krzemianowe dają podwyższone walory użytkowe w czasie. Reakcja chemiczna, która powoduje wypełnienie porów betonu, związanie wolnych cząstek powstałych w reakcji hydratacji cementu, doszczelnienie posadzki zachodzi stopniowo – może potrwać od 6 do 12 miesięcy.

Właśnie w tym okresie posadzka jest najbardziej podatna na uszkodzenie, ponieważ jest najsłabsza. Pełną wytrzymałość na ściskanie posadzka betonowa powinna uzyskać już po 28 dniach od zatarcia. A jednak, ze względu na różne warunki na budowie proces ten może się wydłużyć. Natomiast odporność posadzki na ścieranie i jej nasiąkliwość jest mocno uzależniona od jej gęstości, dlatego oprócz impregnacji inicjalnej (na początku) warto wykonać impregnacje uzupełniające wtedy, gdy posadzka jest na nie gotowa (pory betonu mają znacznie mniejszą ilość wilgoci, ponieważ woda odparowała w procesie wysychania i posadzka jest gotowa na przyjęcie nowych związków chemicznych, które poprawią jej właściwości).

Preparaty krzemianowe poprawiają właściwości posadzek betonowych, ale nie rozwiązują wszystkich problemów. Wiele z niech pomagają rozwiązać dodatkowe impregnacje. Nawet przy wykonaniu kilku zabiegów Inwestor otrzymuje posadzkę o podwyższonych parametrach, w cenie znacznie niższej od zabezpieczenia powierzchni solidną posadzką żywiczną w systemie rozlewanym.

Pamiętajmy, że posadzki betonowe wdarły się szturmem do naszych hal, magazynów, sal sprzedaży bo technologia pozwala obrobić beton w ten sposób, że jego wierzchnia warstwa nadaje się do użytkowania jako posadzka, czas instalacji jest najkrótszy z możliwych (brak czasu wysychania płyty betonowej dla warstwy wierzchniej) i cena takiej posadzki jest niezwykle przystępna.

Kiedyś płyta betonowa była tylko podkładem, na wierzchu zawsze lądowało ostateczne wykończenie – płytki terazzo, posadzka lastryko, płytki pvc, wykładzina przemysłowa czy żywica. Impregnacje: podstawowa, hydrofobizującą czy wzmacniająca mają za zadanie poprawić walory użytkowe betonu i wydłużyć okres jego eksploatacji za część kwoty, którą trzeba wydać na posadzkę żywiczną, ale nawet zaimpregnowana posadzka betonowa nigdy nie będzie miała wszystkich właściwości żywic.

Masz pytania dotyczące naszego systemu Silicol Fresh? Szukasz rozwiązania dla twojej posadzki przemysłowej?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: Zadzwoń do nas – 793 555 616 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz kontaktowy – produkty i blog

Chemia do posadzek przemysłowych  |  Narzędzia diamentowe do betonu  |  Pady diamentowe do posadzek betonowych

Silicol System Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 793 555 616, e-mail: kontakt@silicolsystem.pl