Konserwacja i czyszczenie posadzki betonowej

Chemia do posadzek, narzędzia diamentowe do betonu - silicolsystem.pl > Blog > Bez kategorii > Konserwacja i czyszczenie posadzki betonowej

czyszczenie posadzki betonowej

Konserwacja i czyszczenie posadzki betonowej. Skuteczne sposoby na doczyszczanie posadzek

Posadzki betonowe są najpopularniejszym rodzajem posadzek przemysłowych. Ze wzglądu na wiele czynników Inwestorzy najchętniej je wybierają. Kluczowym czynniki jest stosunku ceny do jakości. Posadzka betonowa jest posadzką najtańszą na rynku. Ma przy tym ma całkiem dobre parametry użytkowe.

Aby utrzymać te parametry przez długi czas trzeba odpowiednio czyścić i konserwować posadzki przemysłowe. To jednak spora grupa przedsiębiorstw traktuje po macoszemu.

Czy czyszczenie posadzek przemysłowych jest trudne?

Czyszczenie posadzek betonowych zwykle nastarcza jednak inwestorom pewne problemy. Niezależnie od tego, czy czyszczenie posadzek zlecają zewnętrznej firmie sprzątającej – usługi czyszczenia, czy wykonują regularne czyszczenie we własnym zakresie. Dlaczego tak się dzieje?

Zrozumieć naturę posadzki betonowej

Beton ma odczyn zasadowy, dlatego kluczowe dla czyszczenia posadzki jest dobór odpowiedniego preparatu myjącego do posadzek, który nie tylko pomoże w usunięciu zabrudzeń, ale również nie zniszczy posadzki przemysłowej. Warto stosować środki myjące, których wodne roztwory mają pH zbliżone do pH betonu – 11-12 pH. Stosowanie środków o odczynie kwaśnym znacznie pogarsza właściwości posadzki.

Dzieje, się tak dlatego, że kwaśne roztwory rozmiękczają matrycę betonową. Powodują tym samym osłabienie struktury betonu i przyspieszają jego degradację. Usuwanie uporczywych zabrudzeń kwaśnymi środkami, tam gdzie tradycyjne mycie się nie sprawdza, nie jest dobrym pomysłem.

Od czego zacząć czyszczenie posadzek?

Czyszczenie posadzki przemysłowej powinniśmy rozpocząć od jej zamiatania. Warto zamiatać posadzki przed ich maszynowym myciem, aby zebrać luźne drobiny piasku i inne twarde elementy (wióry stalowe, kawałki twardych tworzyw), które mogłyby uszkodzić czyszczoną powierzchnię.

Przed myciem maszynowym powierzchni posadzki warto również zebrać z jej powierzchni ewentualne wycieki substancji oleistych i klejących, aby maszyna nie rozmazała ich po powierzchni posadzki. Takie zabrudzenia mogą występować w niejednym przemyśle.

doczyszczanie posadzek

Wybór metody mycia posadzek betonowych

Do mycia warto wybrać automat myjąco-szorujący, bo najlepszą metodą mycia posadzek jest metoda maszynowa. Nie rekomendujemy mycia ręcznego (mopem), bo na dużych powierzchniach jest to nieefektywne, mało wydajne i daje niezadowalające rezultaty.

Maszynowe czyszczenie posadzek jest szybkie, wydajne i dzięki dociskowi maszyny uzbrojonej w pad maszynowy lub szczotkę przemysłową jest o wiele skuteczniejsze. Mycie maszynowe dużo lepiej zbiera zabrudzenia z podłogi przemysłowej.

Ważne, aby dobrać pad czy szczotkę o odpowiedniej twardości. Pad maszynowy czy szczotka przemysłowa nie mogą być zbyt twarde, ponieważ w regularnym zetknięciu z betonem mogą go uszkodzić. Osobną kategorią padów myjących są pady diamentowe, które pomagają nadać podłodze niesamowity wygląd.

Po umyciu czyszczona powierzchnia powinna być pozostawiona do całkowitego wyschnięcia. To w zasadzie odbywa się automatycznie ponieważ na halach produkcyjnych czy obiektach przemysłowych powierzchnie posadzek są tak duże, że zanim umyjemy je w całości, to zdążą one wyschnąć. Na tym kończymy regularne mycie posadzek przemysłowych.

Rolę tradycyjnych fug pełnią dylatacje cięte. Powinny być wypełnione – szczelne, aby woda nie dostawała się pomiędzy poszczególne płyty posadzkowe.

Mycie posadzek żywicznych, czy jest jakaś różnica?

Bardzo podobnie wygląda czyszczenie posadzek żywicznych. Tu jednak mamy wiele rodzajów posadzek – są wykonane z różnych żywic i mają zróżnicowaną fakturę, co wpływa na to, jak należy pozbywać się z nich zabrudzeń.

Doczyszczanie podłogi betonowej

Jeśli w zakładzie przemysłowym nie mamy do czynienia z regularnym czyszczeniem posadzek to po pewnym czasie może zachodzić konieczność doczyszczania posadzek. Brak regularnego czyszczenia posadzek skutkuje gromadzeniem się zabrudzeń i coraz większymi problemami z utrzymaniem powierzchni betonowej w należytym stanie.

A to negatywnie może wpływać zarówno na bezpieczeństwo i inne warunki pracy, jak i wizerunek firmy wśród kontrahentów i pracowników.

Doczyszczanie posadzek wybierają firmy, które z jakiś powodów nie przykładają większej wagi do ich regularnego mycia lub ich specyficzne procesy mocno zabrudzają posadzki przemysłowe, które użytkują.

czyszczenie posadzek

Outsourcing czyszczenia posadzek przemysłowych czy mycie posadzek we własnym zakresie?

Jeżeli dla firmy jest to opłacalne, to warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. Trzeba jednak zwrócić uwagę aby usługa czyszczenia maszynowego odbywała się według wewnątrzzakładowych wytycznych – programu mycia i konserwacji posadzek.

Jeżeli firma sprzątającą nie jest w stanie tych wytycznych wypełnić, albo zakład ma specyficzne potrzeby w zakresie czyszczenia, wtedy warto postawić na czyszczenie powierzchni własnymi siłami.

Okresowa konserwacja posadzek betonowych

Maszynowe czyszczenie powierzchni betonowych to jednak nie wszystko. Od czasu do czasu – w zależności od stopnia zużywania się podłogi betonowej warto przeprowadzić zabieg konserwacji posadzki. W pierwszym kroku polega ona na jej gruntownym doczyszczeniu. Drugim krokiem jest impregnacja zabezpieczającymi preparatami polimerowymi.

Polimeryzacja to nic innego jak naniesienie cienkiej, transparentnej powłoki zabezpieczającej, która zmniejsza ryzyko jej mechanicznego uszkodzenia, zmniejsza nasiąkliwość. Warto przeprowadzić taką impregnację prewencyjnie, gdy nasza posadzka nie jest jeszcze zużyta.

Dzięki polimerowi posadzka trudniej łapie zabrudzenia. Warto choć w minimalnym stopniu zabezpieczyć beton. Koszt takiej usługi jest kilkukrotnie niższy niż poważniejsze zabiegi regeneracji powierzchni, takie jak polerowanie.

Co jeśli polimeryzacja nie wystarczy na posadzkę?

Wtedy mamy do dyspozycji technologię naprawczą przemysłowych powierzchni betonowych w postaci polerowanego betonu. Jest to nowoczesna metoda recyklingu betonowych posadzek przemysłowych. Polega na szlifowaniu, polerowaniu i impregnacji betonu.

Dzięki temu stare, zużyte podłogi zyskują lepsze parametry użytkowe, nowy wygląd i przede wszystkim są znów łatwe do utrzymania w czystości. Mogą ponownie służyć Inwestorom przez długi czas.

Podsumowanie

Czyszczenie posadzek betonowych jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad by mieć czystą posadzkę. Wtedy utrzymanie ładu i czystości na posadzce nie będzie problemem. Podłogi w halach czy magazynach będą wtedy bezpieczne, łatwe w czyszczeniu.

Masz pytania dotyczące czyszczenia posadzek?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: Zadzwoń do nas – 793 555 616 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz kontaktowy – produkty i blog

Chemia do posadzek przemysłowych  |  Narzędzia diamentowe do betonu  |  Pady diamentowe do posadzek betonowych

Silicol System Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 793 555 616, e-mail: kontakt@silicolsystem.pl