Szlifowanie i polerowanie betonu – wszystko co musisz wiedzieć

Chemia do posadzek, narzędzia diamentowe do betonu - silicolsystem.pl > Blog > Bez kategorii > Szlifowanie i polerowanie betonu – wszystko co musisz wiedzieć

polerowanie betonu

Szlifowanie i polerowanie betonu – wszystko co musisz wiedzieć

Szlifowanie i polerowanie betonu na świecie znane są stosunkowo krótko. To nic innego jak powierzchniowa obróbka mechaniczna posadzki betonowej z użyciem szlifierki uzbrojonej w narzędzia diamentowe. W przypadku polerowania włączmy jeszcze obróbkę chemiczną, czyli impregnowanie posadzek.

Szlifowanie betonu

szlifowanie betonu

Na czym polega szlifowanie betonu? O szlifowaniu mówimy zwykle wtedy, gdy używamy narzędzi do szlifowania o niskich gradacjach diamentów: 12/16, 25/35, 30/40, 60/80, aż do gradacji 120/140. Typowe dla szlifowania betonu jest również to, że ścierniwo, czyli diament przemysłowy, zatopione jest w spoiwie metalowym.

Tego typu narzędzia służą do obróbki zgrubnej, jego wyrównywania, usuwania cienkich powłok posadzkowych czy wygładzania powierzchni betonowych. Efektem pracy tego narzędzia jest beton szlifowany czyli beton o w miarę jednorodne strukturze, ale jego powierzchniowa porowatość jest wyraźnie wyczuwalna pod ręką.

Posadzkę betonową szlifujemy albo żeby by usunąć nadmiar betonu. Albo po to, by ją podrównać. Albo po to żeby rozwinąć powierzchnię betonu i przegotować go pod gruntowanie, układanie okładzin lub gdy chcemy ułożyć nową powłokę żywiczną.

Ciekawostką jest to, że szlifowanie jest lepszą metodą przygotowania płyty betonowej pod posadzkę żywiczną niż śrutowanie czy frezowanie.

Szlifowanie to również pierwszy krok w procesie wykonania betonu polerowanego. W zależności od tego, od jakiego narzędzia zaczniemy, taki możemy zyskać stopień ekspozycji kruszywa (widoczność kruszywa o zadanych frakcjach).

Sprzęt do szlifowania: szlifierki ręczne i szlifierki planetarne

Do szlifowania krawędzi, małych powierzchni czy miejscowych naddatków betonu można z powodzeniem używać szlifierek kątowych – szlifierek ręcznych. Wyposażony w silnik o odpowiedniej mocy, mocne przekładnie i zestaw do podłączenia pod odpylacz przemysłowy sprawdzą się do tego doskonale.

Choć zdarza się szlifować ściany betonowe, czy inne pionowe elementy betonowe, to szlifowanie betonu stosuje się głównie na powierzchnie poziome.

Jednak na duże powierzchnie, w obiektach przemysłowych, warto wykorzystać szlifierkę planetarną. Operator maszyny pcha ją po powierzchni posadzki, a głowice szlifujące obracają się w ruchu planetarnym zaprzęgając narzędzia diamentowe do roboty.

Szlifierka planetarna uzbrojona jest w odpowiednie uchwyty, które pozwalają korzystać z szerokiej gamy narzędzi diamentowych o różnych twardościach spoiw i różnych gradacjach diamentu. Ciężkie maszyny mają odpowiedni docisk głowicy szlifującej, co pozwala wykonać naprawdę ciężką pracę na twardych posadzkach betonowych.

Szlifowanie posadzek betonowych jednak na sucho

Z uwagi na większość zastosowań szlifowania betonu proces ten przeprowadza się w większości bez użycia wody. Wykorzystuje się do tego profesjonalne odpylacze przemysłowe o dużej mocy.

Nie oznacza to, że nie można szlifować betonu na mokro, jednak względy praktyczne decydują o wyborze metody na sucho.

Występują przypadki, gdy użycie odrobiny wody pozwala wspomóc szlifowanie posadzki. Zwłaszcza, gdy beton jest bardzo twardy i trudno go otworzyć, a narzędzia diamentowe się zapiekają.

Usługę szlifowania betonu zamawiają firmy od żelbetów, posadzkarze żywiczni, którzy nie posiadają własnego parku maszynowego, a także generalni wykonawcy i czasem bezpośrednio inwestorzy.

Beton polerowany jako technologia renowacji posadzek przemysłowych

beton polerowany

Na czym polega polerowanie betonu? To już cała technologia mechanicznej i chemicznej obróbki betonu. O ile samo szlifowanie odbywa się jedynie mechaniczne i nie wymaga użycia chemii posadzkowej, to polerowanie betonu wykorzystuje już impregnaty posadzkowe.

Polerowanie betonu pomaga uzyskać niesamowity efekt. Po zakończonym procesie ciężko powiedzieć, że na początku to był zwykły beton posadzkowy. Posadzki betonowe poddane polerowaniu wyglądają niesamowicie. Beton polerowany póki co dominuje w zastosowaniach przemysłowych.

Technologię polerowanie betonu można wykorzystać w różnorodnych obiektach przemysłowych: halach, magazynach, zakładach produkcyjnych, obiektach handlowych czy wystawowych.

Są dwie szkoły polerowania betonu: polerowanie betonu bez użycia wody i polerowanie betonu na mokro. Każda z tych szkół ma swoich zwolenników. Po latach doświadczeń możemy śmiało powiedzieć, że polerowanie na mokro przynosi więcej benefitów.

Jak wygląda proces polerowania?

Stosujemy tu odpowiednie narzędzia diamentowe w niektórych spoiwach metalowych (rzadko), a dominują narzędzia o spoiwie z tworzyw sztucznych – głównie różnych kompozycji żywic. Na niektóre z nich mówi się: pady ceramiczne. Zmienia się również wielkość stosowanych gradacji diamentów w narzędziach. Tu mamy narzędzia z diamentem o drobniejszym ziarnie: 120-140, 200, 400, 800, 1500, 3000.

Narzędzia dobrane są w taki sposób, aby kolejne narzędzie diamentowe „zamykało rysę” po narzędziu poprzednim. Tym samym wygładza powierzchnie zmniejszając mechanicznie porowatość posadzki betonowej.

Podobnie jak w przypadku szlifowania, najlepszym sprzętem do polerowanie betonu jest szlifierka planetarna, również z tego powodu że charakteryzuje się większą wydajnością pracy, ale również wysoką prędkością obrotową. Ta prędkość obrotowa jest potrzebna do uzyskania wysokiego połysku. Dobrze wypolerowany beton przypomina raczej naturalny kamień. Marmur lub granit wypolerowany na wysoki połysk.

Polerowany beton to nowoczesny recykling posadzek betonowych. Można w ten sposób wielokrotnie odnawiać połacie zniszczonej powierzchni posadzki. Dzięki temu posadzka betonowa zyskuje nowe życie i można ją eksploatować przez wiele kolejnych lat.

Usługa polerowania betonu jest generalnie tańsza od najtańszej technologii powłokowej – posadzek żywicznych malowanych i dlatego zyskuje coraz to więcej zwolenników.

Impregnacja posadzki betonowej

Pomiędzy poszczególnymi krokami szlifiersko-polerskimi przychodzi czas na impregnację posadzki betonowej. Mamy tu impregnację wzmacniającą oraz zabezpieczającą.

Zastosowanie impregnatów znacznie poprawia parametry polerowanego betonu. Zapobiega pyleniu, podnosi odporność na ścieranie, na uderzenia i pomaga w łatwiejszym utrzymaniu czystości.

Na co warto zwrócić uwagę?

Nie każdy beton można wypolerować. Zdecydowanie powinien być to beton posadzkowy o odpowiedniej klasie. Nie może też być bardzo zniszczony czy zdegradowany, albo zaolejony. Do polerowania nie nadają się posadzki jastrychowe, jastrych cementowy wykonany z maszyn typu miksokret.

Masz pytania dotyczące szlifowania i polerowanie betonu?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: Zadzwoń do nas – 793 555 616 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz kontaktowy – produkty i blog

Chemia do posadzek przemysłowych  |  Narzędzia diamentowe do betonu  |  Pady diamentowe do posadzek betonowych

Silicol System Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 793 555 616, e-mail: kontakt@silicolsystem.pl