Na czym polega szlifowanie posadzki?

Chemia do posadzek, narzędzia diamentowe do betonu - silicolsystem.pl > Blog > Bez kategorii > Na czym polega szlifowanie posadzki?

Jakich narzędzi i środków użyć do szlifowania betonu?

Do szlifowania betonu potrzebujemy minimum dwóch elementów – narzędzi diamentowych i szlifierki do betonu z jakimś systemem odpylającym (szlifowanie na sucho). W artkule skupiamy się na szlifowaniu posadzek, czyli tylko powierzchnie poziome.

Na czym polega szlifowanie betonu? Szlifowanie posadzki polega na skrawaniu powierzchni betonowych narzędziami diamentowymi (szlifowanie diamentowe). Diament to najtwardszy minerał występujący na Ziemi. W narzędziach diamentowych do betonu wykorzystywane są diamenty przemysłowe o różnej wielkości ziarna.

Sam diament nie mógłby jednak efektywnie szlifować betonu, ponieważ musi mieć odpowiednie wsparcie, a w zasadzie być osadzonym w spoiwie, które wraz z diamentami tworzy segment szlifujący. Chodzi o to, żeby utrzymywać diament stabilnie w całym przekroju segmentu. W trakcie pracy narzędzie trze o posadzkę betonową i w ten sposób się zużywa.

Aby maksymalnie wykorzystać cały segment, ziarno diamentowe powinno być równomiernie rozłożone w całym jego przekroju.

Spoiwa narzędzi diamentowych do szlifowania betonu

Mamy różne jego rodzaje w zależności od tego jaki diament i jaką pracę ma wykonać. Inne spoiwa stosujemy do szlifowania zgrubnego. Tu zależy nam albo na usunięciu jakieś warstwy, możliwe, że starej powłoki, albo na wyrównaniu powierzchni posadzki.

W takim przypadku stosujemy spoiwa metalowe o różnym stopniu twardości. Warto zauważyć, że twardość tych spoiw nigdy nie będzie większa od twardości diamentu, bo to on jest medium skrawającym. Zadaniem spoiwa jest wycieranie się, a przez to stopniowa ekspozycja diamentu na obrabianą powierzchnię posadzek betonowych.

Jeżeli z kolei chcemy przeprowadzić polerowanie betonu (posadzki betonowe polerowane), to tutaj będziemy już używać narzędzi o spoiwie żywicznym. Tu również występują różnego rodzaju mieszaniny żywic z odpowiednimi wypełniaczami, w zależności od tego czy będziemy polerować na sucho czy na mokro. Beton polerowany to temat na zupełnie inny artykuł.

Na rynku dostępne są również pady ceramiczne. Z kolei pady diamentowe można wykorzystać nie tylko polerowania betonu czy nabłyszczania posadzki, ale również do regularnego mycia, albo doczyszczania posadzek przemysłowych.

Gradacja narzędzi diamentowych

Innym istotnym elementem jest rozmiar ziarna diamentowego używanego w danym narzędziu. Do obróbki zgrubnej czy usuwania starych powłok użyjemy narzędzi o większym diamencie. Do wygładzania powierzchni, narzędzia o mniejszym diamencie. Jeśli zależy nam na bardzo gładkiej powierzchni, wtedy sięgamy po narzędziarza o bardzo drobnym diamencie. Jak widać szlifowanie podłogi to nie taka prosta sprawa.

Gradacje diamentów są dość typowe u większości producentów. Niektórzy producenci używają jednego określonego rozmiaru diamentu w danym segmencie, inni diamentów z przedziału. Przykładowo mamy segmenty diamentowe o gradacji #30 i narzędzie o gradacji 30-40#.

Szlifowanie betonu – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że w trakcie szlifowania posadzek powstaje dość duża ilość tzw. urobku, czyli pyłu betonowego. Dlatego należy wyposażyć się w dobry system odpylający. Może to być średniej wielkości odkurzacz przemysłowy podpięty pod specjalny kołnierz odsysający szlifierki ręcznej. Ta metoda sprawdzi się na małych powierzchniach.

W przypadku szlifowania posadzek betonowych szlifierką planetarną, trzeba ją podpiąć pod duży odpylacz przemysłowy. Należy również zapewnić odpowiednie uszczelnienie głowicy szlifującej, aby odpylacz mógł zebrać jak najwięcej pyłu z posadzki, ewentualnie resztki startych powłok. Odprowadzanie pyłu odbywa się poprzez rurę ssącą, która zbiera pył z posadzki do odpylacza.

Prace powinny być prowadzone tak bezpyłowo, jak to tylko możliwe, ponieważ pył betonowy jest szkodliwy dla ludzi, również dla maszyn czy sprzętu. Szlifowanie posadzek nie musi być uciążliwe, dlatego przy szlifowaniu na sucho dobry sprzęt odpylający to podstawa. Ten sprzęt chroni zdrowie i wydatnie podnosi komfort pracy. Trzeba pamiętać, że sam proces szlifowania jest dość żmudny, w końcu betony posadzkowe są bardzo twarde.

Szlifowanie posadzek na sucho – minusy

Obecność pyłu betonowego na posadzce obniża skuteczność działania narzędzi – pył pokrywa powierzchnię posadzki przez co narzędzia szlifierskie nie pracują tak dobrze jak powinny.

Brak chłodziwa powoduje, że na posadzce przez szlifowanie, wskutek tarcia narzędzia szlifierskiego o posadzkę wytwarza się dość duża temperatura. To może prowadzić do zapiekania się narzędzia diamentowego i jego ograniczonej efektywności.

Szlifowanie posadzek na sucho – plusy

Największym plusem szlifowania betonu na sucho jest brak wody na posadzce betonowej. Jest to szczególnie istotne, jeśli szlifujemy beton, aby przygotować podłoże pod wykonanie posadzki żywicznej. Większość żywic gruntujących ma wysokie wymagania co do minimalnej zawartości wilgoci w betonie.

Oznacza to, że w przypadku szlifowania na mokro trzeba odczekać aż posadzka wyschnie do zakładanego poziomu wilgotności. To może oznaczać przestoje na budowie i przesunięcie terminu wykonania całej posadzki.

Szlifowanie betonu na mokro

Alternatywną metodą dla zachowania bezpyłowości jest szlifowanie posadzek betonowych na morko. Pył oczywiście magicznie nie znika z posadzki, ale jest wiązany przez wodę.

Z naszego doświadczenia wynika, że szlifowanie na mokro jest efektywniejsze. Może być również dużo czystsze. Używanie jednak samej wody to za mało. Warto stosować preparat taki jak Silicol Concrete Cutter, który wraz z wodą i pyłem tworzy zawiesinę. Zamiast klasycznego „błota” mamy zawiesinę, która nie oblepia posadzki, nie oblepia narzędzi i łatwiej jest ją usunąć z posadzki.

Czym szlifować posadzki?

Wybór odpowiedniej maszyny szlifującej zależy od wielkości obrabianej powierzchni, warunków na budowie (możliwości zasilania dużych szlifierek, czy ich transport do miejsca pracy). Trzeba wybrać odpowiednią szlifierkę do zadania, które ma wykonać – różne rodzaje szlifierek, różne rodzaje prac.

Do obróbki krawędzi posadzek najlepiej sprawdzą się szlifierki ręczne. Do szlifowania całych większych powierzchni najlepszym wyborem będą szlifierki planetarne, które mają mogą się poszczycić większą szerokością roboczą. Większy ciężar szlifierki również daje znacznie większe możliwości.

Podsumowanie

Posadzki szlifowane nie występują jako gotowe podłogi przemysłowe. Szlifowanie betonu to zwykle przygotowanie posadzek do dalszej obróbki. Czasem to wstęp do remontu zniszczonej powierzchni. Albo do wykonania posadzek żywicznych, które mają zastosowanie w różnorodnych obiektach przemysłowych. Albo ostateczną posadzką będzie gładki beton polerowany.

Masz pytanie odnośnie szlifowania posadzek?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: Zadzwoń do nas – 793 555 616 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz kontaktowy – produkty i blog

Chemia do posadzek przemysłowych  |  Narzędzia diamentowe do betonu  |  Pady diamentowe do posadzek betonowych

Silicol System Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 793 555 616, e-mail: kontakt@silicolsystem.pl