Polerowanie betonu na sucho i mokro – porównanie procesów

Chemia do posadzek, narzędzia diamentowe do betonu - silicolsystem.pl > Blog > Bez kategorii > Polerowanie betonu na sucho i mokro – porównanie procesów

Polerowanie betonu na sucho i mokro – porównanie procesów

Jaki jest cel polerowania betonu?

Polerowanie betonu to technologia renowacyjna. Jej celem jest naprawa lub regeneracja przemysłowej posadzki betonowej. Takie posadzki wykonane z betonu kilka czy kilkanaście lat temu, bardzo powszechnie występują w różnorodnych obiektach przemysłowych. Z czasem jednak się zużywają.

Zachodzi więc potrzeba, aby naprawiać, odnawiać, regenerować na użytkowanych powierzchniach. Często trzeba też zapobiegać dalszej degradacji powierzchni posadzki. W tym celu korzystamy właśnie z technologii polerowania betonu.

Beton polerowany – na czym polega proces polerowania?

Zasadniczo polerowanie betonu to mechaniczna obróbka techniką diamentową posadzek betonowych za pomocą szlifierki planetarnej i narzędzi diamentowych. W skład procesu wchodzi również obróbka chemiczna – czyli impregnowanie posadzek betonowych specjalnymi preparatami utwardzającymi i zamykającymi. Nie stosuje się jej zwykle na małych powierzchniach, a na dużych powierzchniach przemysłowych.

1. Od czego zacząć wykonanie betonu polerowanego?

W zależności od stanu posadzki dobieramy pierwsze narzędzie diamentowe, którego zadaniem będzie albo usuniecie mleczka cementowego, albo usunięcie starej powłoki, albo otwarcie powierzchni posadzki betonowej. Innymi słowy pierwszy krok to szlifowanie posadzek betonowych.

Pamiętajmy, że w przemyśle zdecydowana większość posadzek, to posadzki z posypką utwardzającą. Zostały zatarte na gładko, mają zagęszczoną, równą powierzchnię.

2. Beton polerowany – kolejne kroki

Następnie zmieniamy narzędzia diamentowe na segmenty o coraz drobniejszym ziarnie diamentu. Mniejsze gradacje zamykają rysę po narzędziu poprzednim, czyli wygładzają powierzchnię posadzki.

Przygotowują ją tym samym pod impregnację chemiczną. Polerujemy beton również po to, aby ograniczyć jego powierzchniową porowatość i zapobiec jego pyleniu. Stąd tak istotna kwestia impregnacji wzmacniającej preparatami krzemianowymi lub krzemionkowymi.

3. Co dalej po impregnacji posadzek betonowych?

Zwykle kolejnym etapem obróbki posadzki betonowej jest polerowanie narzędziami o jeszcze drobniejszym diamencie w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Kolejne kroki szlifiersko-polerskie przynoszą ewidentną zmianę w wyglądzie posadzki.

Posadzka przemysłowa coraz mocniej odbija światło, zaczyna błyszczeć, jest gładsza w dotyku i jej kolorystyka zaczyna się coraz bardziej wysycać. Naszym celem jest uzyskać gładki beton polerowany.

4. Ostatnie kroki w procesie polerowania powierzchni betonowych

Ostatnie kroki w procesie polerowania betonu to polerowanie precyzyjne, gdzie uzyskujemy finalny efekt. Niektóre szkoły polerowania zalecają zabezpieczenie posadzki preparatami zamykającymi i nabłyszczenie powierzchni dla lepszej ochrony betonu. Niektórzy wykonawcy jednak ich nie stosują

Jak wygląda polerowanie betonu na sucho?

Tu przy każdym kroku szlifiersko-polerskim musimy mieć odpowiednią szlifierkę podpiętą do wydajnego odkurzacza przemysłowego. Szlifowanie posadzki na sucho wytwarza bardzo dużą ilość pyłu betonowego. Ten odpylacz musi go odebrać, aby pył nie osiadał na sprzętach w otoczeniu oraz nie szkodził ludziom.

Bezpyłowe szlifowanie betonu – czy to możliwe?

Nie ma jednak możliwości, aby szlifując posadzkę betonową odebrać 100% pyłu betonowego w trakcie pracy. Wynika to z faktu, że kołnierz przeciwpyłowy przy ciężkiej szlifierce planetarnej nie jest w 100% szczelny. Gdy tak było, to potężny odpylacz przemysłowy przyssałby maszynę do posadzki i nie można byłoby jej ruszyć z miejsca.

Dlatego zawsze jakaś ilość pyłu zostanie na posadzce. Ma do duże znaczenie zarówno w kontekście komfortu pracy, ma wpływ na efekt końcowy oraz przekłada się na wydajność pracy.

Prace szlifierskie i szkodliwy pył betonowy

Skoro odpylacz nie odbiera całego pyłu z posadzki, to tak naprawdę należy po zakończeniu każdego kroku szlifierskiego dodatkowo odkurzyć posadzkę. Pozostawienie resztek pyłu w rysach po narzędziach diamentowych może obniżyć efektywność pracy kolejnych narzędzi. Ciężko szlifować beton efektywnie, gdy nie możemy wycisnąć z naszej maszyny i narzędzi maksimum potencjału.

Szlifowanie posadzek na sucho wymaga większych nakładów pracy

To dodatkowe odkurzanie dodatkowo wymaga większych nakładów pracy i zabiera nam cenny czas. Ma to szczególne znaczenie na obiektach, gdzie liczy się wysoka wydajność. Czasami nawet dodatkowe odkurzanie nie pomaga i posadzka wymaga dodatkowego mycia maszynowego pomiędzy szlifowaniem.

A ponieważ cały proces jest na sucho, to posadzka po umyciu powinna być pozostawiona do całkowitego wyschnięcia i cały proces mocno się wydłuża.

Czy można nie stosować tych zabiegów dodatkowych przy polerowaniu betonu na sucho?

Można. Ryzykujemy jednak tym, że nie uda się uzyskać najlepszego efektu końcowego. Posadzki, na których w trakcie prac pozostawały resztki pyłu betonowego, mają mniejszą przejrzystość, mniejszą klarowność połysku, są po prostu gorzej obrobione.

Beton polerowany na sucho – czy mamy alternatywę?

Polerowanie betonu na mokro! Czy wystarczy dodać wodę do całego procesu i to wystarczy? Nie do końca. Po pierwsze należy użyć specjalne segmenty diamentowe do pracy na mokro. To narzędzia, które mają odpowiednie spoiwo, które jest do tego przeznaczone. Nie przebarwia posadzki i zapewnia długą żywotność narzędzia.

Po drugie, sama woda nie gwarantuje sukcesu. Zwłaszcza przy większym ziarnie diamentu ilość urobku jest dość duża. Połączenie sporej ilości pyłu betonowego z wodą daje niemałą ilość betonowego szlamu, który może oblepiać zarówno posadzkę, ja i narzędzia i utrudniać prowadzenie prac. Teraz zamiast pyłu w rysach czy porach betonu, będziemy mieli szlam. Czy jest na to sposób?

Lepsze polerowanie betonu na mokro

Warto dodać do wody specjalny preparat wspomagający pracę narzędzi diamentowych na mokro. Takim preparatem jest Silicol Concrete Cutter, który zawiesza pył betonowy w wodzie. Powstała zawiesina nie okleja ani posadzki, ani narzędzi.

Posadzka jest czysta, wolna od szlamu betonowego, który bardzo łatwo można przesuwać po posadzce w trakcie prac. Dzięki temu zużywamy mniej wody, a ciągle korzystamy z benefitów pracy na mokro.

Te korzyści to oprócz czystszego środowiska pracy przede wszystkim wydajniejsza praca narzędzi. Woda chłodzi narzędzia, co powoduje, że się nie zapiekają. Tym samym w całym swoim czasie pracy wykonują swoje zadanie z taką samą, niezmienną efektywnością.

Z doświadczenia wykonawczego

Ponieważ polerowaliśmy betony w procesie na sucho i na mokro, to mamy dużą wiedzę na temat obu metod. Z praktycznego punktu widzenia potrafimy je porównać. Z resztą, fakt, że nie do końca byliśmy zadowoleni z efektów polerowania na sucho skłonił nas do poszukiwania ulepszenia tego procesu.

Choć sami nie wymyśliliśmy obróbki betonu na mokro, to jesteśmy przekonani, że znacząco go ulepszyliśmy stosując odpowiednie segmenty diamentowe, preparaty chemiczne i wykonując określone czynności na posadzce. To zaowocowało lepszą wydajnością, niższymi kosztami wykonania i lepszym efektem końcowym

Praca na mokro to inna jakość pracy. Przede wszystkim to jednak lepsza wydajność dzięki znaczącej oszczędności czasu. Nie chodzi jednak o chodzenie na skróty czy omijanie narzędzi. Chodzi o optymalizację procesu – wyrzucenie wszelkich zbędnych czynności pomocniczych, takich jak dodatkowe odkurzanie, mycie posadzek, przesuwanie odkurzaczy przemysłowych, przekładanie sprzętu na kolejne pola robocze. Zapytaj nas o najefektywniejsze rozwiązania.

Masz pytanie odnośnie polerowania posadzek?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: Zadzwoń do nas – 793 555 616 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz kontaktowy – produkty i blog

Chemia do posadzek przemysłowych  |  Narzędzia diamentowe do betonu  |  Pady diamentowe do posadzek betonowych

Silicol System Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 793 555 616, e-mail: kontakt@silicolsystem.pl